Berlin w pigułce

To największe miasto kraju związkowego RFN i jednocześnie jego stolica. Swój urząd sprawuje tutaj Kanclerz Niemiec, znajduje się również parlament, a także inne najważniejsze urzędy państwowe. Berlin uznawany jest za europejską stolicę kultury, a już niepodważalnie za europejską stolicę muzyki elektronicznej, gdzie imprezy w wielu miejscach regularnie trwają non stop kilka dni.

Rodowici mieszkańcy mawiają, że „są Niemcy i jest Berlin”. To prawda, gdyż miasto bardzo wyróżnia się na tle innych niemieckich metropolii. Przede wszystkim multikulturalnością – mieszka tutaj ponad 160 nacji całego świata, w tym Polacy plasujący się na drugim miejscu tuż za osobami pochodzenia tureckiego. To także najbardziej zielone z dużych miast w Niemczech (niektórzy mogą zinterpretować na swój sposób 🙂 ), co widać na każdym kroku pod względem ilości parków, skwerów, zieleni na ulicach, lasów na obrzeżach. Dopełnieniem są duże ilości zbiorników wodnych – od tych małych w centrum będących miejscem relaksu mieszkańców i turystów, aż po kilka dużych jezior położonych przy granicy. Grzechem byłoby pominięcie Sprewy (niem. Spree), czyli rzeki przecinającej miasto, w okolicach której można poczuć główny nurt życia, zarówno w dzień jak i w nocy.

Berlin podzielony jest na 12 okręgów administracyjnych: dddkjh iuhasigh iugs Każdy ma swój niepowtarzalny charakter z własnym Ratuszem, najczęściej zlokalizowanym w centralnej części. Przemieszczając się pomiędzy dzielnicami, można poczuć jak gdyby zmieniało się miasta i mieszkańców. Generalizując: w jednej przeważają rodziny z dziećmi, w innych hipsterzy i artyści, a w jeszcze innych starsze osoby, które znalazły swoją oazę spokoju.

Jeśli spytasz Berlińczyka „którędy do centrum”, prawdopodobnie nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi. Tak na prawdę nie ma tu jednego miejsca tego typu na przykładzie innych znanych nam miast. Administracyjnie to dzielnica Mitte, gdzie znajduje się główny Ratusz „Rote Rathaus”, ale z perspektywy kulturalnej i historycznej jest ich kilka.

Alexanderplatz (dawny wschodni Berlin) – zlokalizowana jest tutaj słynna, wysoka na 368m wieża telewizyjna „Fernsehturm” widoczna praktycznie z każdej części miasta, wiele dużych sklepów, w tym sporych rozmiarów Decathlon i słynny Primark będący miejscem „zakupowych pielgrzymek z Polski”. W pobliżu znajduję się wyżej wspomniany „Rote Rathaus”. Na placu często odbywają się różne targi, imprezy kulturalne i małe koncerty. Nie brakuje także ulicznych artystów. Poza Bramą Brandenburską, to najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów i zarazem najczęściej omijane przez mieszkańców z uwagi na lekko mówiąc „brak czystości”, a także dużej ilości grasujących kieszonkowców.

Zoologishergarten