Emerytura bez podatku, a kryptowaluty

Są tysiące sposobów aby pozbyć się pieniędzy, ale tylko dwa aby je pozyskać. Albo ty pracujesz dla pieniędzy, albo one pracują dla ciebie.

/Bernard Baruch – legenda amerykańskiej giełdy/

Mamy dookoła siebie sporo możliwości oszczędzania oraz zarabiania pieniędzy. Jeśli tylko będziemy otwarci na nowe możliwości, wykażemy odrobinę elementarnej inicjatywy i wykażemy się cierpliwością zawsze nam się to opłaci.

Dla niecierpliwych mała wskazówka – nawet tak obecnie lukratywne narzędzie finansowe, jak akcje, chociażby Microsoft, Apple czy Amazon, potrzebowały około 8 lat aby z pułapu chodnika sięgnąć wyżyn i szczytów rankingów i przynosić duże zyski swoim posiadaczom.

Jeśli ktoś liczy na błyskawiczny zysk, gdzie nic lub niewiele inwestując odniesie spektakularny sukces finansowy, zapewne przedawkował filmy z Pablo Escobarem lub Nicolasem Cage’em. Przy czym niczego nie ujmując obydwu dżentelmenom.

To samo dotyczy prywatnych form oszczędzania, nawet w najlepszej ich formie i o najkorzystniejszych warunkach. Weźmy dla przykładu prywatne polisy emerytalne i oszczędnościowe. Tu też potrzeba czasu aby stworzyć kapitał, który po odjęciu kosztów będzie dla nas pracował przynosząc oczekiwane odsetki.

Jeśli już mówimy o emeryturach, więc może czas pomyśleć aby przenieść swoją emeryturę do Portugalii? Dlaczego? Jeśli przeniesiemy miejsce naszego stałego pobytu do wspomnianej Portugali możemy uniknąć opodatkowania emerytury.

Jak to zrobić?

Są dwie możliwości. Jedna z nich to zakup nieruchomości na terenie Portugali (dom, mieszkanie) i wykazanie, iż jest ona użytkowana. Druga, to udokumentowanie pobytu na terenie tego kraju dłuższe niż 183 dni w roku i zgłoszenie statusu rencisty w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Zatem słońce i zdrowe powietrze plus pełniejszy portfel na spokojne lata, to recepta udanej emerytury. Czasem Warto Wiedzieć.

Jeśli w wieku np. lat 60-ciu stracimy pracę, a pracodawca w ramach uznania przyzna nam odprawę, to zamiast ją w pełni opodatkowywać możemy poprosić aby pracodawca wpłacił ją jako uzupełnienie do naszej państwowej emerytury. Dzięki temu opodatkowujemy tylko połowę wpłaconych środków i podwyższamy sobie próg późniejszej emerytury.

Można także dłużej pracować i wydłużyć sobie samemu w ten sposób wiek emerytalny oraz zwiększyć pułap wypłacanych w przyszłości świadczeń. To tylko kwestia wyboru. Skoro już przeszliśmy do tematu pracy, porozmawiajmy co zrobić aby to pieniądze pracowały dla nas.

Zapewne większość z nas słyszała o kryptowalutach. Jednak niewiele osób wie, co to jest i jak one funkcjonują funkcjonują. Z całą pewnością jeszcze mniej osób wie, że jest możliwość posiadania portfela najpopularniejszych kryptowalut będących w obiegu. Portfel ten ma funkcję inteligentnego kantoru i sam w sieci wyszukuje transakcje oraz dokonuje ich automatycznie w naszym imieniu zarabiając na różnicy kursu i to bez ryzyka.

Czy to w ogóle możliwe?

Tak, ponieważ zawsze dokonywane są transakcje bez względu na spadki czy wzrosty kursów kryptowalut, podobnie jak w przypadku walut klasycznych. Ludzie kupują i sprzedają, a technologia Blockchain, na której oparte są kryptowaluty powoli wkracza też do naszego normalnego, że tak powiem świata i staje się przyszłością.

„Nestle” i „Carrefour” wprowadzają Blockchain do sklepów. Dzięki temu będzie można zeskanować smartfonem kod produktu i uzyskać błyskawicznie informacje o jego pochodzeniu i uprawie roślin, z których powstał produkt, czy warunków oraz miejsca gdzie był przechowywany i w jaki sposób transportowany.

Technologia ta opiera się na decentralizacji, czyli nie ma jednej instytucji wpływającej na cenę, wypuszczając odpowiednio więcej lub mniej danej waluty na rynek, a przez to sterując jej ceną (wartością). Cenę dyktuje sam rynek, czyli kupujący i sprzedający na podstawie popytu na daną walutę.

Gdy już jesteśmy przy temacie technologii, warto wspomnieć o platformach Robo Advisor.

Platformy te za drobną opłatą inwestują i reinwestują nasze pieniądze w akcje, fundusze, papiery wartościowe i są w pełni zautomatyzowane. Szybkość reakcji i niskie koszta przyciągają sporą rzeszę zainteresowanych tą formą inwestycji. Podobnie jak we wspomnianym portfelu kryptowalut, tak i tu pracuje dla nas maszyna – pewna forma sztucznej inteligencji, która spełnia rolę elektronicznego maklera.

Chcemy czy nie, to się już dzieje wokół nas. Nie ma sensu bać się lub udawać, że „lepiej nie wiedzieć” i trwać w tym, co znane. Sukces to nie jest łut szczęścia, tylko wynik decyzji, poświęcenia, pracy i cierpliwości. Ten pociąg i tak już jedzie. Jeśli nie wsiądziemy we właściwym momencie, zostaniemy na stacji sami i mocno rozgoryczeni, a następny pociąg może już nie nadjechać.

Ponadczasowym klasykiem w dziedzinie zabezpieczenia są nieruchomości i złoto. W dobie polityki tak zwanych „odsetek zerowych”, proszę jednak nie mylić z brakiem odsetek przy spłacie kredytu, kredyty te, a szczególnie na zakup nieruchomości stały się tak korzystne. Wiele osób, których nie było do tej pory na to stać, weszły w posiadanie domu czy mieszkania traktując to jak inwestycję.

Użytkowana przez nas nieruchomość mieszkalna działa na starość, o ile jest kompletnie spłacona, jak dodatkowa emerytura. Efekt ten można nawet wzmocnić, jeżeli sprzedamy swoją spłaconą nieruchomość, zachowując prawo do jej użytkowania poprzez wpis w wieczystą dzierżawę .

Możemy wtedy zamieszkiwać nieruchomość bez zmian w dalszym ciągu. Nieruchomość zostaje sprzedana po cenie rynkowej, my otrzymujemy jednorazową zaliczkę (ok. 1/5 wartości nieruchomości) i procentowo określoną miesięczną rentę.

Nasz dodatek do państwowej emerytury. Możemy też wybrać opcję jednorazowej wypłaty (ok. 65% wartości nieruchomości) bez pobierania miesięcznych świadczeń. Jest to zapewne optymalna opcja dla osób bezdzietnych, ponieważ wraz z wpisem o użytkowanie wieczyste przepada nam prawo dziedziczenia.

Jak widać opcji zarabiania jest kilka, a proszę mi uwierzyć, nawet jeszcze więcej. Podstawowa zasada, to wybrać umiejętnie lub pozwolić pomóc sobie i doradzić w tej kwestii.


Opublikowano

w

przez

Tagi: