Gdzie na basen, jezioro i wodę w Berlinie? Najciekawsze miejsca

W granicach miasta aż roi się od przeróżnych jezior, zatok wodnych czy basenów. Począwszy od tych większych na obrzeżach, przez trochę mniejsze blisko centrum. Nie brakuje także wielu ciekawych miejsc nad rzeką Sprewą przecinającą Berlin czy kanałami wodnymi (zwłaszcza Landwehrkanal w dzielnicy Kreuzberg). O basenach i innych zbiornikach wodnych już nie wspominając!

Zacznijmy od tych największych.

Müggelsee

Jest dość sporym jeziorem (jak na jezioro znajdujące się w granicach miasta) i jednym z najczęściej wybieranych w upały miejsc rekreacyjnych przez Berlińczyków. Jego powierzchnia to prawie 1700ha (długość 4,3 km i szerokość 2,6km). Położone w południowo- wschodniej części Berlina w okręgu administracyjnym Treptow-Köpenick otoczone prawie z każdej strony lasami.

Wannsee

Drugie największe jezioro w Berlinie. Położone jest w południowo zachodniej części miasta w okręgu administracyjnym Steglitz-Zehlendorf. Równie popularne jak Müggelsee i podobnie otoczone lasami. W okolicy znajduje się znacznie więcej zbiorników wodnych, jednak to najpopularniejszy zbiornik wodny.

Tegeler See

Trzecie duże jezioro w Berlinie. Położone w północno zachodniej części miasta niedaleko lotniska Tegel, otoczone zielonymi terenami. To bardzo często wybierane miejsce przez Berlińczyków. Szeroki wybór ofert rekreacyjnych, gastronomii, placów zabaw dla dzieci. Jest również mini pole golfowe.

Impreza i basen w jednym

Badeshiff

Śmiało można okrzyknąć go mianem najpopularniejszego basenu letniego w Berlinie. Zlokalizowany po stronie dzielnicy Kreuzberg, dosłownie na rzece Sprewa na charakterystycznej pływającej barce. Na brzegu znajduje się plaża z barem i gastronomią, nie brakuje także imprez klubowych i kulturalnych. Wejście do obiektu znajduje się pomiędzy Arena Club i halą Arena Berlin. W największe upały należy się liczyć nawet z godzinnym czasem oczekiwania w kolejce.

Haubentaucher

Klub z basenem, a może basen z klubem? Obiekt położony na terenie RAW (dawne warsztaty Deutsche Bahn, gdzie znajduje się wiele innych miejsc z nocną rozrywką) przy skrzyżowaniu ulic Warschauerstr. i Revalerstr. Niepozorne mury z zewnątrz, a w środku raj dla osób pragnących imprezy w połączeniu z relaksem i wodą.

Kit Kat Club

To już trochę dygresja do tematu, jednak miała być impreza i basen w jednym? Kit Kat idealnie wpisuje się w te kryteria. Miejsce zdecydowanie dla dorosłych i przez mocną selekcję oraz wymagany outfit nie każdemu będzie tam dane się dostać. W klubie jednak znajduje się wyżej wspomniany basen z huśtawką i sauną obok, nad którym można pochillować w dosyć interesującym towarzystwie. Basen czynny jest cały rok. W zimie zasłonięty dachem i mocno ogrzewany, natomiast w lecie bez problemu pooglądacie gwiazdy na bezchmurnym niebie.

Lokale nad Sprewą

Holzmark 25

Jedno z fajniejszych miejsc w iście berlińskim stylu położonych nad Sprewą, gdzie można zrelaksować się nad jej brzegiem, czy też oglądnąć piękny zachód słońca z centrum miasta w tle. Drewniane konstrukcje, bary i kilka miejsc z gastronomią. W tle często usłyszymy na żywo różnych artystów. Odbywają się także różne wydarzenia kulturalne i imprezy. Gdy nie ma żadnych eventów, wstęp zazwyczaj jest bezpłatny.

Holzmarkt 25
zachód słońca
(fot. miastoberlin.com)
Sage Beach (Kreuzberg)

Kolejny dobry obiekt znajdujący się nad Sprewą od strony Kreuzberg. Plaża tuż nad rzeką, leżaki, obok zadaszony bar, a trochę dalej Sage Restaurant. Miejsce, w którym można dobrze zjeść, napić się drinka czy zimnego piwa, a do tego w niektóre dni wciągnąć się w wir imprezy na świeżym powietrzu. Wchodząc na teren obiektu, przywita Was amerykański oldtimer stojący na wysokim cokole.

Else

Sezonowy klub nad Sprewą tuż przy moście Sbahn Ring (za mostem znajduje się opisywany akapit niżej Treptower Park). W dzień tygodnia idealne miejsce na zimne piwo czy drinka, a w weekend na dobrą imprezę. Niestety przez planowaną rozbudowę odcinka autostrady A100, lokal może w niedalekiej przyszłości zniknąć z klubowej mapy Berlina. Miejmy jednak nadzieję, że tak się nie stanie.

Fajne miejsca blisko centrum

Treptowerpark

Płynąca tuż przy parku Sprewa wraz z zatoką, jest dla mnie osobiście najlepszym i najładniejszym terenem blisko wody zlokalizowanym w niedalekiej odległości od centrum. Miejsce zaczyna się przy stacji Sbahn Treptower Park i rozciąga aż do opuszczonego parku rozrywki Spree Park. Najbardziej ruchliwą częścią jest początek, gdyż tutaj znajduje się ciąg punktów gastronomicznych ze stolikami tuż przy wodzie oraz prawdopodobnie największa ilość zacumowanych w Berlinie promów turystycznych, a także prywatnych większych lub mniejszych łodzi. Przemieszczając się dalej (jeszcze asfaltową alejką), zobaczymy Berlińczyków i turystów wylegujących się na trawie tuż przy wodzie lub po drugiej stronie alejki.

Treptower Park
„zielony brzeg”
(fot. miastoberlin.com)
Treptower Park
przystań promów
(fot. miastoberlin.com)

Szukając spokoju, warto przejść się dalej w stronę opuszczonego parku rozrywki z widocznym w oddali rdzewiejącym „diabelskim kołem”. Mijając restaurację na łodzi, dojdziemy do „Berlin Insel”, czyli małej wyspy, do której prowadzi tylko jeden most. Jest tu dosyć spokojnie poza wyjątkiem czasu gdy odbywają się imprezy kulturalne. Warto również przejść się szutrową ścieżką pomiędzy „zakręcającą wodą”, a lasem Spreewald. Im bardziej w głąb, tym ruch jest mniejszy. Na samym końcu, wytrwali będą mogli skosztować polskiego jedzenia w restauracji „Wawel” położonej tuż za komisariatem Policji . Miejsce idealne zarówno do dłuższych spacerów jak i rowerowej wyprawy nad wodę.

Landswerkanal

Zdecydowanie jego najlepszą częścią jest odcinek biegnący przez Kreuzberg. Przemieszczając się wzdłuż kanału, będziemy mijali wielu mieszkańców i turystów siedzących przy wodzie po obu stronach brzegu lub na ławkach czy trawie obok. Najciekawszym miejscem gdzie spotkamy najwięcej ludzi, jest Landswerkanalufer. Tutaj kanał wyraźnie się poszerza, a po obu brzegach (zwłaszcza na jednym z nich) znajduje się zielona plaża gdzie można rozłożyć się na kocu i pokarmić łabędzie. Opcjonalnie można także skorzystać z restauracji w przycumowanej lodzi.

Landswerkanalufer
(fot. miastoberlin.com)

Lista najciekawszych basenów letnich

Sommerbad Olympiastadion

Olympischer Platz 1, 14053 Berlin (Charlottenburg)

Sommerbad Humboldthain

Wiesenstraße 1, 13357 Berlin (Wedding)

Sommerbad Kreuzberg

Prinzenstr. 113-119, 10969 Berlin (Kreuzberg)

Sommerbad Mariendorf

Rixdorfer Str. 130, 12109 Berlin (Tempelhof)

Sommerbad Neukölln

Columbiadamm 160-190, 10965 Berlin (Neukölln)

Sommerbad Pankow

Wolfshagener Str. 91-93, 13187 Berlin (Pankow)

Sommerbad Wilmersdorf

Forckenbeckstr. 14, 14199 Berlin (Wilmersdorf)

Sommerbad Wuhlheide

Treskowallee 211, 12459 Berlin (Köpenick)

Sommerbad Am Insulaner

Munsterdamm 80, 12169 Berlin (Steglitz)

Kinderbad Monbijou

Oranienburger Str. 78, 10178 Berlin (Mitte)

Kinderbad Platsch

Max-Herrmann-Straße 7, 12687 Berlin (Marzahn)

Freibad Jungfernheide

Jungfernheideweg 60, 13629 Berlin (Charlottenburg)

Freibad Halensee

Koenigsallee 5 A-B, 14193 Berlin (Wilmersdorf)

Freibad Lübars

Am Freibad 9, 13469 Berlin (Reinickendorf)

Freibad Orankesee

Gertrudstr. 7, 13053 Berlin (Hohenschönhausen)

Strandbad Weißensee

Seeweg, 13086 Berlin (Weißensee)

Strandbad Wannsee

Wannseebadweg 25, 14129 Berlin (Zehlendorf)

Strandbad Tegeler See

Schwarzer Weg 21, 13505 Berlin (Reinickendorf)

Strandbad Müggelsee

Fürstenwalder Damm 838, 12589 Berlin (Köpenick)

Strandbad Grünau

Sportpromenade 5, 12527 Berlin (Köpenick)

Powyżej zostały opisane najciekawsze (naszym zdaniem) miejsca rekreacyjne mające bezpośredni związek z wodą. Oczywiście w Berlinie jest znacznie więcej wodnych atrakcji, jednak aby wszystkie szczegółowo opisać, należałoby stworzyć osoby serwis tematyczny.

Artykuł z biegiem czasu może być uzupełniany i aktualizowany o kolejne miejsca.


Opublikowano

w

przez

Tagi: