haus schwarzenberg - centrum berlińskiego streetartu

Haus Schwarzenberg – centrum berlińskiego streetartu

Haus Schwarzenberg (www.haus-schwarzenberg.org) to punkt obowiązkowy na offowej mapie Berlina. Mieści się w dzielnicy Mitte, przy Rosenthaler Straβe, pod numerem 39, wejście tuż obok kawiarni Cafe Cinema, będącej częścią tego niezwykłego miejsca. Jest to wąskie podwórze, dziedziniec XIX – wiecznego budynku. Mocno zniszczonego, wyglądającego tak jak wiele podobnych w Berlinie Wschodnim tuż po upadku muru. Pustostan po wyjeździe jego mieszkańców do Niemiec zachodnich, zamieszkały został przez artystów lub innych oryginałów. Miejscówka niezaprzeczalnie odjazdowa.

Na odrapanych ścianach graffiti słynnych artystów tej sztuki. Między innymi Mr.6, który od prawie 20 lat maluje w różnych miejscach w Berlinie cyfrę 6. Twierdzi, że pozostawił już 650 000 tych „szóstek”. Albo legendarnego El Bocho, giganta graffiti, malującego nocą kobiece postacie i twarze. Jego sztandarowym projektem jest Little Lucy. Postać lalki, Małej Lucy, inspirowanej czeskim serialem z lat 70-tych XX wieku dla dzieci. Lub też grupy Über Fresh, jednej z najbardziej popularnych grup uprawiających Street Art, których w Berlinie jest bardzo wiele. Lista artystów, którzy pozostawili tutaj swój ślad, jest niezwykle długa i interesująca. Są to także, oprócz wymienionych powyżej: James Cohran, znany jako: Jimmy C., Otto Schade, Alice Pasquini, czyli: AliCé, The Weird, Reka, Descreet, Alias, Various & Gould, Soon, Mymo, Plotbot KEN, Tona, Patera, Emess, Herr von Bias (HrvB), Joy Fox, Prost, Rallitox, Robi the Dog oraz wielu innych. Nieprzypadkowo Haus Schwarzenberg nazywany jest „The Streetart Hotspot”.

Haus Schwarzenberg gości także ciemną, tajemniczą i mroczną kawiarnię/bar Eschschloraque Rümschrümp (www.eschschloraque.de), działającą codziennie od godziny 14.00 do późnych godzin nocnych, znaną także z występów ciekawych artystów, Monsterkabinett (www.monsterkabinett.de) – odlotowy gabinet strachu, offowe Kino Central, jedno z kilku najciekawszych tego typu kin, funkcjonujących w Berlinie.

W miejscu tym mieści się także Anne Frank Zentrum (www.annefrank.de), stanowiącego rodzaj muzeum, opisującego i uwieczniającego historię Annelies Marie „Anne” Frank (hebr. אנה פרנק; ur. 12 czerwca 1929 we Frankfurcie nad Menem, zm. w lutym 1945 w Bergen-Belsen), żydowskiej dziewczyny, autorki dziennika, zmarłej w obozie koncentracyjnym po ponad dwuletnim ukrywaniu się w Amsterdamie. Postać Anne Frank, historia jej krótkiego życia, nawiązują do tragicznych losów ludności pochodzenia żydowskiego w Europie i w Niemczech, wpisanych w historię Berlina. Graffiti z portretem Anne Frank, autorstwa słynnego Jimmy C. można zobaczyć wewnątrz tego unikalnego miejsca.

Na terenie Haus Schwarzenberg znajduje się także kultowy Neurotitan Shop, gdzie można nabyć oryginalne książki, plakaty, komiksy, koszulki oraz inne akcesoria z Berlina i całego świata. Jest to jedno z miejsc, związanych z szeroko pojętym designem, dla którego Berlin jest jednym z ważniejszych miast w świecie.

Haus Schwarzenberg to ponadto galerie, atelier różnych grafików, artystów, klub i kilka innych interesujących zakamarków. Punkt absolutnie topowy na alternatywnej mapie Berlina. Warto tam się wybrać, koniecznie trzeba to miejsce odwiedzić.

Miejsce to działa w formie stowarzyszenia, zachęca do wpłaty środków na rzecz jego istnienia. Nie jest to działalność stricte komercyjna, więc może warto wyasygnować kilka euro, aby przyczynić się do jego dalszego funkcjonowania. Takich miejsc, zarówno w Berlinie ale i też w całej Europie nie pozostaje już wiele.

Haus Schwarzenberg mieści się w bardzo bliskim sąsiedztwie innego, słynnego w Berlinie, choć bardziej znanego wielu turystom miejsca Hackeschen Höfe (www.hackesche-hoefe.de), znajdującego się także przy Rosenthaler Straβe, z tym, że pod numerami 40-41 (drugie wejście od Sophienstraße 6), stanowiącego kompleks ośmiu dziedzińców (podwórzy), zrewitalizowanych po zjednoczeniu Niemiec, w stylu art deco, połączonych ze sobą z restauracjami, kawiarniami, sklepami i pracowniami rzemieślniczymi, gdzie znajduje się m.in. słynny teatr Chameleon oraz sklep berlińskiej sieci Ampelmann. Ale o tym może innym razem.

Zdjęcia: Adam Myśków https://www.facebook.com/Adam-Myskow-Operator-Migawki-1620509504844299/


Opublikowano

w

przez

Tagi: