rodzaje niemieckich klas podatkowych

Rodzaje niemieckich klas podatkowych – jakie są różnice?

Niezależnie od tego z jakich pobudek i na jak długo przyjeżdżamy do Niemiec, pewna podstawowa wiedza na temat zasad tu panujących może ułatwić nam życie i zaoszczędzić nam sporo stresu. Jedną ze spraw, w których należy jest się orientować, jest znajomość klas podatkowych i świadomy wybór najlepszej dla nas opcji.

W Niemczech istnieje 6 różnych klas podatkowych:

1. Klasa podatkowa: przeznaczona jest dla ludzi niezamężnych, a także dla małżonków żyjących osobno, przy tej opcji – kwota wolna od podatku wynosi miesięcznie 945 euro.

2. Klasa podatkowa: przeznaczona jest dla ludzi, którzy samotnie wychowują dzieci, przy tej opcji kwota wolna od podatku wynosi więcej, bo 1077 euro miesięcznie.

3. Klasa podatkowa: dotyczy wdów / wdowców, a także wszystkich tych, których partner zdecydował się na klasę podatkową V lub nie posiada pracy. Kwota wolna od podatku wynosi 1788 euro miesięcznie

4. Klasa podatkowa: jest przeznaczona dla ludzi, których partner również zdecydował się na czwartą klasę podatkową (najczęściej wybierana jest ta opcja w przypadku zbliżonych dochodów partnerów), kwota wolna od podatku to 945 euro miesięcznie.

5. Klasa podatkowa: przeznaczona dla małżeństw, w których partner wybrał klasę podatkową trzecią (szczególne opłacalne połączenie w przypadku, gdy jedno z małżonków nie pracuje lub ma niskie w stosunku do swojego partnera dochody). Kwota wolna od podatku: 105 euro.

6.Klasa podatkowa: Dotyczy osób wykonujących więcej niż jedną pracę naraz. W takim przypadku pierwsza praca jest opodatkowana wg któregoś z schematów podanych powyżej, a ta druga, dodatkowa praca kwalifikuje się do grupy podatkowej szóstej, gdzie dochód wolny od podatku wynosi 0 euro miesięcznie.

Jeśli nie jesteśmy pewni, do której grupy obecnie należymy, można to sprawdzić sprawdzając swój „Lohnabrechnung”, czyli obliczenie naszej płacy, który otrzymujemy co miesiąc od pracodawcy.

Jeśli zauważymy, że na naszym Lohnabrechnung widnieje nieodpowiednia klasa podatkowa, wystarczy udać się do do urzędu skarbowego (Finanzamt), gdzie od ręki dostaniemy oświadczenie, do jakiej grupo podatkowej obecnie należymy.

W tym samym miejscu możemy również zmienić naszą klasę podatkową, np kiedy zmieni się nasza sytuacja życiowa, przez co będziemy należeć do innej grupy podatkowej, (np. w sytuacjach gdy: urodzi nam się dziecko, przy ślubie, śmierci małżonka etc).

Zmiana klasy podatkowej jest bardzo prosta, wystarczy udać się do Finanzamt z:
– dowodem osobistym lub paszportem
– wypełnionym formularzem lub nieformalnym wnioskiem zawierającym informacje osobowe, jak również z naszym numerem identyfikacji podatkowej (Steuernummer)


Opublikowano

w

,

przez

Tagi: