komunikacja miejska w berlinie

Komunikacja miejska w Berlinie – jaki kupić bilet?

Berlin posiada tą wielką wygodę, która niestety nie jest spotykana w kazdym dużym mieście, a mianowicie – kupując bilet na komunikację miejską, możemy korzystać dosłownie z całej komunikacji, nie ma podziału na oddzielne bilety na metro, tramwaje, autobusy, wszystko należy do BVG.

Przede wszystkim dobrze jest się zorientować w strefach miasta, które są podzielone na 3: A, B oraz C. W większości wypadków wystarczy nam bilet AB – dzięki któremu możemy poruszać się zarówno w centrum, jak i w dalszych częściach miasta. Strefa C to obrzeża miasta, lub tereny poza nim.

Najzwyklejszy bilet na strefę AB na dwie godziny możemy nabyć – tak samo jak wszystkie inne bilety – w biletomatach lub punktach sprzedaży BVG. Ważne jest, żeby mieć świadomość, że bilet tego typu jest do wykorzystania jedynie w jedną stronę, tj nie możemy na nim wracać, nawet jeśli bilet jest jeszcze ważny czasowo.

Bilet AB na 2 godziny kosztuje 2,80 €, można jednak zaoszczędzić na kupnie za jednym razem 4 biletów, tzw. Bilet czteroprzejazdowy (4-Fahrten-Karte), którego koszt wynosi 9,00€

Oprócz tego, jeśli mamy do przejechania jedynie kilka stacji, w zupełności może nam wystarczyć bilet na krótką trasę (Kurzfahrstrecke) – max. 3 przystanki U-Bahn / S-Bahn lub do 6 przystanków autobusem / tramwajem. Koszt takiego biletu to zaledwie 1,70€

Oprócz tego można wyróżnić

-Bilet całodniowy (Tageskarte), który jest ważny od momentu skasowania go do 3.00 nad ranem – 7,00€

– Bilet 7-dniowy (7-Tage-Karte) – 30,00€
– Bilet grupowy całodniowy, do 5 osób (Kleingruppenkarte) – 19,90€

– Bilet miesięczny 81,00€

Bilet miesięczny nie należy do najtańszych, jednak jeśli żyjemy w Berlinie i musimy się często poruszać po mieście, wychodzi taniej niż inne opcje. Jednak również na bilecie miesięcznym można łatwo oszczędzić, korzystając ze specjalnego abonamentu w BVG. Wystarczy zamówić bilet w abonamencie (pieniądze są co miesiąc ściągane z konta, umowa na rok czasu), żeby zamiast 81€ miesięcznie płacić ok 63€. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zminimalizować koszty i mamy odpowiednie środki na koncie, możemy taki abonament opłacić z góry na cały rok, co zmniejsza nam kosztu biletu do ok 60€ miesięcznie. Mając abonament nie musimy więcej kupować żadnych biletów, dostajemy w zastępstwie jednorazowego, papierowego biletu, jego plastikową wersję, co jest sporą wygodą. Mimo faktu, że umowa jest na rok, możemy z niej zrezygnować wcześniej nie ponosząc konsekwencji, musimy jednak uargumentować chęć zerwania umowy – np poprzez dłuży wyjazd lub powrót do Polski, etc.

Dodatkowym atutem posiadania biletu miesięcznego jest fakt, że codziennie po godzinie 20.00 oraz przez cały weekend możemy wziąć ze sobą drugą osobę na swój bilet. Szczególnie wygodna opcja gdy odwiedzają nas na weekend znajomi / rodzina. Opcja ta jest możliwa zarówno przy normalnym bilecie miesięcznym, jak również w tym kupionym w abonamencie.


Opublikowano

w

przez

Tagi: