Zmiana banku w Niemczech – podpowiemy jak w prosty sposób to zrobić – Bartosz Drajling

Wiele banków ostatnio podnosi opłaty za niektóre swoje usługi, za niektóre wprowadza – i to nawet dla własnych klientów. Mam tu na myśli m.in. prowadzenie konta, pobieranie gotówki z bankomatu własnego banku, wyciągi z konta czy też transakcje online.

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z usług lub świadczeń naszego banku nic nie stoi na przeszkodzie aby go zmienić, i to w bardzo prosty sposób, przenosząc również wszystkie zobowiązania płatnicze.

Umożliwia nam to nowelizacja prawa bankowego z 11. kwietnia 2016 roku. Zrobi to za nas nowy bank. My mu tylko w tym troszkę pomożemy.

JAK TO ZROBIĆ?

Najprostszym sposobem jest otwarcie konta online w nowym banku. Przy otwieraniu konta wybieramy opcję Kontowechselservice. Po jej wybraniu logujemy się naszym starym hasłem i danymi z poprzedniego banku.

Bank udostępnia nam listę wszystkich księgowanych transakcji z ostatnich 13 miesięcy. Musimy zdecydować, wybierając odpowiednią opcję, która z instytucji ma się dowiedzieć o zmianie konta do płatności.

Do przekazania takich informacji wybranym instytucjom musimy posłużyć się podpisem elektronicznym, który wykonujemy na telefonie, podpisując się palcem na ekranie lub używamy do tego celu myszki lub trackpada na komputerze czy laptopie.

Nasz nowy bank wystawia i wysyła pisma do wymienionych przez nas instytucji sygnowane stworzonym przez nas podpisem. Ważne jest aby był on jak najbardziej zbliżony do oryginalnego, wykonywanego zwykle na papierze!

U niektórych naszych partnerów tj. PayPal, Amazon i Ebay musimy zmienić konto sami.

Bank zwróci nam na to uwagę i pokieruje, jak to bezpiecznie przejść przez ten proces. Teraz musimy odczekać aż nasi partnerzy potwierdzą przyjęcie nowego konta. Po otrzymaniu potwierdzenia możemy zamknąć stary rachunek i zlikwidować konto, również w formie online.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Zmiana konta drogą elektroniczną jest wygodniejsza i łatwiejsza. Wizyta w banku wiąże się z nakładem czasowym i nie zawsze w pełni pomocną i kompetentną obsługą, co niestety z przykrością muszę stwierdzić.

Stary rachunek bankowy należy zamknąć dopiero po otrzymaniu od wszystkich partnerów potwierdzenie przyjęcia nowego konta.

Tak długo też powinniśmy mieś środki na obu kontach, w tym momencie przejściowym, aby umożliwić ewentualne pobieranie opłat zleceń, jeżeli te przypadną na okres zmiany konta.

Oczywiście, mimo cyfrowego wsparcia technologii, powinniśmy jednak nadzorować cały  proces i upewnić się, iż wszystkie zlecenia naszych partnerów zostały przeniesione i zaakceptowane.

W tym celu polecam wszystkie wysłane drogą elektroniczną listy dotyczące zmiany konta oraz ich przegląd i potwierdzenie wydrukować sobie, względnie zapisać na dysku lub nośniku celem późniejszego, ewentualnego przedstawienia dla banku, jeżeli coś pójdzie nie tak i któreś ze zleceń nie zostanie przez niedopatrzenie przeniesione.

W takich wypadkach banki przejmują odpowiedzialność.

JAKI BANK OFERUJE BEZPŁATNE KONTO?

Coraz rzadziej, ale jednak, można znaleźć bank oferujący bezpłatne konto Giro. Kryteria jakie przyjąłem to dostępność na terenie całych Niemiec, brak opłat  za prowadzenie rachunku, bezpłatne księgowanie i wykonywanie zleceń, bezpłatne wystawienie karty Giro.

Jedynym warunkiem otwarcia rachunku jest podanie stałych, miesięcznych  dochodów / wpływów na konto.

BANKNAZWA KONTA
1822direktKostenloses Girokonto
Comdirect BankGirokonto
ConsorsbankGirokonto
Deutsche SkatbankTrumpf Konto
EdekabankEdeka-Konto
ING-DiBaGirokonto
NorisbankTop-Girokonto
PSD Niederbayern-OberpfalzMein GiroDirekt
Santanderbank1 2 3 Girokonto
Santander Consumer BankGirokonto Kombi
Wüstenrot BankTop Giro

Autor: Bartosz Drajling

Kolonnenstaße 16
10829 Berlin
Tel.: 0152 579 54 514
Fax.: 030/ 921 099 05
Mail: drajling.finanz@web.de
Web: www.drajling-finanz.com


Opublikowano

w

przez

Tagi: